صلاحیت های کارشناس رسمی دادگستری وسائط نقلیه ریلی

صلاحیت های کارشناس رسمی دادگستری وسائط نقلیه ریلی

  • ارزیابی لوکوموتیو‌های دیزلی
  • ارزیابی واگن‌های راه آهن
  • ارزیابی لوکوموتیو‌های برقی و واگن‌های راه آهن
  • بررسی سوانح ریلی
  • رسیدگی و ارزیابی و بررسی میزان خسارت وارده به خطوط ریلی
  • رسیدگی و ارزیابی سیستم‌های کنترل ریلی
  • رسیدگی و ارزیابی میزان خسارت وارده به خطوط ریلی زیر زمینی( مترو )
  • رسیدگی به اختلاف بین کارفرمایان و پیمانکاران در امور مربوطه

حمل و نقل ریلی بخش زیادی از خدمات حوزه ترابری و حمل و نقل را پوشش می‌دهد. از گذشته دور تا کنونی به دلیل ایمنی و همچنین هزینه‌های کمتر این نوع حمل و نقل مورد استفاده بوده‌اند. لوکوموتیو‌ها یکی از مهم‌ترین ابزار حمل و نقل ریلی هستند. لوکوموتیو‌های دیزلی که در واقع دارای موتور دیزلی هستند با تبدیل انرژی به برق امکان حرکت قطار را فراهم می‌کنند. و یا لوکوموتیو‌های برقی به به صورت مستقیم با انرژی برقی سر و کار دارند. اشکالاتی که ممکن است در خصوص استفاده از لوکوموتیو‌ها به وجود بیاید و یا ارزیابی لوکوموتیو‌ها برای خرید و فروش و یا خدمات تعمیراتی بر عهده کارشناس رسمی دادگستری وسائط نقلیه ریلی است.

کارشناسان با بررسی و شناخت انواع لوکومتیو‌ها مانند دیزل الکتریک، دیزل هیدرولیک، لوکوموتیو هیبرید به بحث و اظهار نظر در این خصوص می‌پردازد. هر یک از لوکوموتیو‌های مذکور دارای ویژگی‌ها و تجهیزات خاصی هستند که به آن‌ها امکان و محدودیت‌هایی می‌دهد. به همین دلیل هنگام خرید و فروش کارشناسان ما در خصوص ارزش آن‌ها و همچنین کارایی و کارکرد لوکوموتیو‌ها اظهار نظر می‌کنند.

موضوع دیگر در ارزیابی کارشناس دادگستری وسائط نقلیه ریلی ارزیابی واگن‌های راه آهن است. واگن‌ها نقش اساسی در حمل و نقل کالا و همچنین آسایش مسافرین دارند. این که واگن‌ها به شکلی طراحی شده‌اند و چه امکاناتی برای آن‌ها در نظر گرفته شده است و از سوی نوع اتصال واگن‌ها و امنیت و ایمنی داخل واگن و همچنین نحوه مقاومت در برابر خطرات از موراد کارشناسی در این زمینه خواهند بود. واگن‌های مسقف، واگن‌های فله بر، واگن معمولی، عریض، یخچال دار، لبه بلند، لبه کوتاه، حمل خودرو، حمل شن، حمل حیوان و ده‌ها واگن باری و مسافربری مختلف که همه بسته به نوع آن‌ها و قدرت موتور لوکوموتیو نیاز به ارزیابی خواهند داشت.

همواره خروج قطار از ریل و به اصطلاح فرار آن و یا اشکالاتی در هدایت قطار می‌تواند زمینه بروز حوادث را فراهم بیاورد. کارشناسان این حوزه به بررسی سوانح نیز خواهند پرداخت. علاوه بر این ارزیابی خسارت وارده به خطوط ریلی، پل، بالاست، تراورس، ریل، سوزت، متعلقات ریل و بررسی معایب احتمالی آن در صلاحیت کارشناس وسائط نقلیه ریلی خواهد بود.

ارزیابی سیستم‌های کنترلی چه سیستم‌های کنترل از راه دور و چه نزدیک و ارزیابی معایب احتمالی آن و نقش آن در بروز حادثه و سوانح مختلف. ارزیابی سیستم‌های حمل و نقل زیر زمینی، ارزیابی واگن‌های مترو و اشکالات و خساراتی که در این زمینه به وجود می‌آید و نهایتا بررسی و حل اختلافات بین کارفرمایان و پیمانکاران در خصوص راه‌ها و ریل گذاری‌ها و قرارداد‌ها در صلاحیت‌های کارشناسان این حوزه خواهد بود.