نظر کارشناس رسمی دادگستری وسائط نقلیه در خصوص صحت انجام خدمات ریلی مانند ریل گذاری و ساخت واگن جهت حل اختلاف بین کارفرما و پیمانکار

نظر کارشناس رسمی دادگستری وسائط نقلیه در خصوص صحت انجام خدمات ریلی مانند ریل گذاری و ساخت واگن جهت حل اختلاف بین کارفرما  و پیمانکارساخت زیر ساخت‌های ریلی و تعمیرات در این زمینه معمولا با عقد قرارداد‌های مختلف صورت می‌گیرد. این قرارداد‌ها در حوزه خدمات ریلی منعقد می‌شوند. این خدمات شامل ساخت و تعمیرات ریل، ریل گذاری، ساخت واگن، تعمیرات واگن‌ها و لوکوموتیو‌ها و غیره می‌شود. کارشناس رسمی دادگستری وسائط نقلیه ریلی در خصوص صحت انجام این خدمات ریلی و همچنین کیفیت آن‌ها و اختلافاتی که معمولا بین کارفرما و پیمانکار ممکن است بروز کند می‌پردازد.

شرکت‌های ایریکو، ابهر و ره نورد در داخل کشور در حوزه ساخت واگن‌ها فعالیت می‌کنند. توانایی ساخت واگن در داخل کشور به چند دهه اخیر بر می‌گردد و مسائلی هم حول کیفیت و قیمت واگن‌های داخلی و مقایسه آن‌ها با مشابه خارجی وجود دارد. با توجه به این که در حوزه حمل و نقل به واگن‌های مختلف مسافربری، باربری، سوخت‌بر، خودرو‌بر و غیره نیاز است معمولا ساخت این واگن‌ها نیز همراه با استاندارد‌های مشخصی صورت می‌گیرد به همین دلیل کارشناس دادگستری وسائط نقلیه ریلی در صورت بروز اختلاف بین شرکت‌های خدمات ریلی و سازنده واگن ها به ارزیابی اصول بکار رفته در ساخت واگن‌ها و همچنین طراحی آن و بررسی شرایط مندرج در قرارداد‌های تامین می‌پردازد.

از طرف دیگر برای تامین واگن های قطار شهری و مترو‌ها نیز علاوه بر قرارداد‌ها و توافقات داخلی بعضا قرارداد‌های خارجی نیز منعقد می‌شود که باز هم کارشناسان ما در این حوزه اقدام به اظهار نظر در خصوص کیفیت واگن یم نمایند. البته باید اشاره کنیم که علاوه بر ساخت واگن‌ها تعمیرات و نصب واگن و حتی آماده‌ سازی واگن‌ها نیز در همین حوزه خدمات ریلی جای می‌گیرند و کارشناس رسمی وسائط نقلیه ریلی در خصوص آن اظهار نظر نهایی ر می‌نماید.

تعمیرات سیستم‌های تهویه، برق و روشنایی، دمونتاژ، تزئینات داخلی واگن‌ها و حتی تعمیرات اساسی تر مانند تعویض شاسی‌ها و غیره معمولا در خدمات ریلی صورت می‌گیرند. استفاده از متخصصان در این انجام این خدمات و همچنین استفاده از لوازم استاندارد بیش از هر موضوع دیگری اهمیت خواهد داشت.

علاوه بر خدمات فوق می‌توان به ریل گذاری و تعمیرات ریل هم اشاره نمود. ریل‌گذاری ها به روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد. تفاوت در تکنولوژی ریل گذاری در تفاوت استفاده از انواع جرثقیل‌هاست به همین دلیل هم در ارزیابی هزینه‌ها و همچنین کیفیت ریل گذاری توجه زیادی به استفاده از جرثقیل می‌شود.  جرثقیل‌های متحرک، بوم دار، دروازه‌ای و هادی از مهم‌ترین روش‌های ریل گذاری است. کارشناس وسائط نقلیه ریلی در بررسی های خود عمر مفید هر نوع ریل گذاری، کیفیت خدمات صورت رفته و همچنین سرعت و سهولت در انجام پروژه را به عنوان معیار‌های اصلی در ریل‌گذاری مورد توجه قرار می‌دهد.

معمولا در مواردی که ریل گذاری‌های غیر استاندارد سبب ایجاد حادثه شوند این ارزیابی هم اهمیت حقوقی بسیار بیشتری پیدا می‌کند. شکستگی در ریل‌ها، خمودگی غیر قابل برگشت ریل در هنگام عبور قطار، فرسایش سریع و عواملی از این قبیل معمولا ارتباط مستقیمی با سوانح ریلی دارند که در یادداشتی مجزا نیز آن را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

به طور کلی گستردگی خدمات ریلی خصوصا در حوزه قطار شهری که گاها به صورت روزانه صورت می‌گیرد و اهمیت صحت انجام خدمات در حفظ وقت و جان و مال افراد لزوم ارزیابی کارشناسان را ایجاد می‌کند. در مورادی نیز عدم تایید کارفرما از خدمات صورت گرفته توسط شرکت‌ها و افراد زمینه عدم پرداخت هزینه‌ها و ایجاد اختلاف بین طرفین را ایجاد می‌کند که کارشناس رسمی دادگستری وسائط نقلیه ریلی به بررسی و حل این اختلافات می‌پردازد.